Scurt Istoric

Istorie Octombrie 24, 2014

Contrucţia bisericii a început în anul 1925 construită de enoriaşii parohiei Dagâţa până la nivelul ferestrelor, apoi acoperită, pictată şi înzestrată cu cheltuiala fostului proprietar al vechii moşii Dagâţa, boierul Nicolae Tăutu, pictura a fost efectuată în stil neo-bizantin de pictorul Nicolae Cojomenco din Cernăuţi, sculptura executată de Iorgu Săpătorul din Roman. Biserica a fost sfinţită la data de 8 septembrie 1938 de către Preasfinţitul Ilarion Băcăuanul al Episcopiei Romanului şi resfinţită în data de 3 iunie 2007 de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

- Hram: Sfântul Nicolae şi Izvorul Tămăduirii

- Prima atestare a Bisericii: 8 septembrie 1938

- Date despre construcția Bisericii: contrucţia a început în anul 1925 construita de enoriaşii parohiei Dagâţa până la nivelul ferestrelor, apoi acoperită, pictată şi înzestrată cu cheltuiala fostului proprietar al vechii moşii Dagâţa, boierul Nicolae Tăutu,picura a fost efectuată în stil neo-bizantinde pictorul Nicolae Cojomenco din Cernăuţi, sculptura executată de Iorgu  Săpătorul din Roman.

- Sfințire/resfințire: biserica a fost sfinţită la data de 8 septembrie 1938 de către Preasfinţitul Ilarion Băcăoanul al Episcopiei Romanului şi resfinţită în data de 3 iunie 2007 de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

- Preoți slujitori de-a lungul timpului: PreotulVeneamin Popa (1938-1940); Preotul Mircea Georgescu(1940-1993); Preotul Toma Vasile (1994) până în prezent

- Activități/realizări deosebite:în anul 1998 s-a ridicat o clopotniţă nouă unde au fost instalate cele 3 clopote, un an mai târziu s-a electrificat biserica, între anii 2000-2006 a fost restaurată capital biserica şi înfrumuseţată pictându-se şi pridvorul bisericii.

- Perspective: finalizarea casei de prăznuire care va avea rolul de casă socială.